Poprawa dojazdu do linii kolejowej i ul. Patriotów,
Usprawnienie komunikacji w zachodniej części Wawra,
Zapewnienie obsługi komunikacyjnej w tych rejonach, które do tej pory były jej pozbawione,
Skrócenie czasu oczekiwania na autobus na przystanku
To tylko niektóre z założeń, przygotowanego przez ZTM projektu zmian komunikacyjnych na terenie tej największej stołecznej dzielnicy.
26 maja rozpoczęły się konsultacje społeczne.
Zgodnie z założeniami warszawskiej polityki transportowej, dominującą rolę w komunikacji zbiorowej mają pełnić środki transportu szynowego. W przypadku Wawra jest to linia kolejowa tzw. linia otwocka. Oferta przewozowa na tym szlaku ulega poprawie. W perspektywie planowany jest powrót na tę linię pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. W związku z tym jednym z założeń projektu zmian, jest właśnie poprawa dojazdu do linii kolejowej z rejonów oddalonych od niej.
Na wprowadzeniu zmian mają zyskać np. mieszkańcy ulic: Mrówczej, Zagórzańskiej i Potockich. Zgodnie z projektem, pojadą nimi autobusy.
Wprowadzone zostaną również połączenia między Wawrem a Grochowem, które będą omijały węzeł Marsa. Ma to istotne znaczenie w kontekście dużych utrudnień w ruchu, które zostaną wprowadzone w związku z jego przebudową. Planowane jest także wzmocnienie obsługi ciągu ulic: Bronowska, Zwoleńska, Żegańska i al. Dzieci Polskich, poprawa połączenia między Wawrem a Gocławiem oraz usprawnienie dojazdu do placówek oświatowych czy ośrodków zdrowia.
Jednym z założeń jest również to, by skrócił się czas podróży, poprzez skrócenie czasu oczekiwania na przystanku. Wiąże się to ze zwiększeniem częstotliwości wielu linii.